logo

+421 (0) 54 479 1134

zshertnik@zshertnik.sk

ZŠ s MŠ Hertník

Hertník 261, 086 42

07:00 - 15:30

Pondelok - Piatok

SPOZNÁVAME HISTÓRIU

Deviatacké učivo dejepisu je dosť tematicky bohaté, ale my sme si ho chceli ešte obohatiť, a tak sme sa v jedno piatkové ráno vybrali na Duklu, miesto mnohých bojov, miesto, kde sa písali dejiny 1. a 2. svetovej vojny.

Naše kroky najprv smerovali  do vojenského múze vo Svidníku, kde sme sa dozvedeli veľa nových informácií, videli autentické zábery a doslova sa vžili do obdobia vojen a nepokojov.

Na mieste padlých vojakov sovietskej armády sme si uctili ich  pamiatku zapálením sviece a modlitbou. Prehliadnuť sme nemohli ani park vojnovej bojovej techniky, kde bolo nemožné sa len nečinne prizerať. Zvedavosť nás ďalej viedla na vyhliadkovú vežu na Dukle, ktorá je postavená na mieste pôvodnej drevenej veže, z ktorej sa vydávali mnohé vojenské rozkazy na boj.

Zaujímavosťou je, že najvyššia časť veže sa nachádza 1,5 metra nad poľským územím.

Vynechať sme nemohli ani pamätník česko-slovenského armádneho zboru, pri ktorom sme padlým vojakom vzdali patričnú úctu. Azda najväčšou zábavou bola prehliadka bunkrov, miesta priamych bojov našich vojakov. Príjemnou bodkou na záver bol výdatný obed a po ňom sme sa plní informácií a zážitkov vrátili domov.

                                                                                               Viktória Majirská 9.B