logo

+421 (0) 54 479 1134

zshertnik@zshertnik.sk

ZŠ s MŠ Hertník

Hertník 261, 086 42

07:00 - 15:30

Pondelok - Piatok

Exkurzia v Solivare Prešov

Dňa 03.11.2022 sa žiaci deviateho ročníka  zúčastnili exkurzie v Solivare Prešov. Solivar pri Prešove, národná kultúrna pamiatka patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Je to unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky, pochádzajúci zo 17. stor. K objektom na ťažbu kamennej soli a čerpanie soľanky v Solivare patrí najmä šachta Leopold, četerne /rezervoáre soľanky/, huta, varňa, sklad soli /komory/, kováčske dielne a klopačka /turňa/. Jama Leopold bola centrálnym stvárkovým dielom, ktoré treba považovať za najstaršie.

Žiaci absolvovali profesionálny výklad skúsenej inštruktorky, prežili deň plný  zážitkov, dobrej nálady, a naplnení optimizmom sa vrátili domov.

Mgr. Roman Borodáč