logo

+421 (0) 54 479 1134

zshertnik@zshertnik.sk

ZŠ s MŠ Hertník

Hertník 261, 086 42

07:00 - 15:30

Pondelok - Piatok

Exkurzia do Hvezdárne a planetária v Prešove

Jedným z najzaujímavejších podujatí, ktoré absolvujú žiaci I. stupňa našej školy, je nepochybne návšteva Hvezdárne a planetária v Prešove. Aj v tomto školskom roku sa naši tretiaci a štvrtáci v jeden slnečný jesenný deň – 10.11.2016 – vybrali na túto dlho očakávanú exkurziu. Cesta autobusom do Prešova ubehla veľmi rýchlo. No a potom sme sa ocitli v neobyčajnom svete plnom záhad, tajomných zákutí vesmíru, hviezd, súhvezdí a neprebádaných častí našej galaxie. V prednáškovej sále hvezdárne sme si so zatajeným dychom pozreli film o slnečnej sústave. Žiaci prostredníctvom pútavého výkladu získali predstavu o otáčaní Zeme, pochopili príčiny striedania dňa a noci aj ročných období. Dozvedeli sa poznatky o Slnku a jeho planétach, o Mesiaci a jeho fázach, o jedinečnosti pozemskej prírody a života na nej. V planetáriu sme sa na chvíľu preniesli do kozmického priestoru a stali sa jeho súčasťou. Usadili sme sa v pohodlných kreslách a ocitli v náručí vesmíru. Na umelej oblohe sme fascinovane pozorovali hviezdy, ich zoskupenia, hľadali súhvezdia Orión, Pegas či Veľkú medvedicu. Po skončení programu si žiaci prezreli výstavu umiestnenú v priestoroch budovy a na pamiatku si zakúpili pohľadnice, magnetky, či plagáty o vesmíre. Exkurzia sa všetkým veľmi páčila a domov sme odchádzali plní zážitkov, dojmov a nových vedomostí.

Mgr. Martina Harčarufková.

Predchadzajúci článok